DomůFinanceBanky budou opatrnější při poskytování úvěrů, podzimní akce nezavrhl

Banky budou opatrnější při poskytování úvěrů, podzimní akce nezavrhl

Banky budou při poskytování úvěrů opatrněji, na podzimní akce však v důsledku koronakrízy nezanevřou. Očekávají to odborníci.

Odborníci upozorňují na to, že banky nemohou přestat poskytovat úvěry, protože úrokové výnosy se podílejí podstatně na jejich příjmech.

„Dá se očekávat, že k UniCredit se v rámci akčních nabídek připojí další banky a sníží úrokové sazby na některé fixace. Pro klienty je to pozitivní zpráva a je to zároveň i praktická ukázka zdravě fungující konkurence, z níž klienti získávají. Více bank na trhu s chutí bojovat o každého klienta v praxi znamená lepší podmínky, „míní analytik portálu Finanční hitparáda Martin Švidroň.

Podobné očekávání má i ředitelka pro úvěry ve společnosti FinGO.sk Eva Šavlová.

„Boj o klienta z důvodu nízkých sazeb na trhu bude. Počítáme však s tím, že ne o všech klientů budou mít banky v době ekonomické krize spojené s dalším šířením onemocnění nového koronavirus zájem,“ předpokládá Šavlová.

Efektivní cesta, jak zaujmout klienty

Podle statistiky České národní banky k červenci tohoto roku si lidé půjčovaly prostřednictvím hypotečních úvěrů za průměrnou úrokovou sazbu 1,07 procenta.

„Kampaň UniCredit Bank může oživit další pokračování konkurenčního boje o klienta. Je pravděpodobné, že některé banky přistoupí ke korekci úrokových sazeb, i když úpravy pod sazbu 0,39 procenta neočekávám. A to zejména s ohledem na ziskovost takového obchodu pro banky, neboť v hře jsou různé krizové scénáře ohledně nesplácených úvěrů, které hrozí po skončení odkladů splátek, „předpokládá Šavlová.

Zvýhodněné úroky během akcí podmiňují finanční domy obvykle využíváním dalších produktů. Švidroň vysvětluje, že banky si už pravidelně v rámci akcí vyberou jednu nebo pár fixací a v časově omezené nabídce sníží úrokovou sazbu.

„Podlézat sazbou trh je efektivní cesta, jak bez velkých marketingových investic zaujmout klienty, neboť úroková sazba je stále údaj, který rezonuje a klienty zajímá nejvíce. Cílem je získat klienta na pobočku a tam mu už vypracovat nabídku na míru. Obvykle je však nejnižší úroková sazba podmíněna nákupem dalších produktů a služeb banky, takže roční procentní sazba nákladů na závěr vzroste a klient přeplatí více, než vidí na první pohled v reklamě, „vysvětluje odborník Finanční hitparády.

Navzdory těmto skutečnostem jsou však úrokové sazby velmi výhodné a historicky jsou stále na nízkých úrovních.

„Je zřejmé, že banky chtějí nižší zisky spojené s odkladem splátek v čase koronakrízy kompenzovat, proto budou ochotny úvěrovat, avšak důsledněji si vyberou, komu a za jakých dodatečných podmínek nízký úrok na hranici ziskovosti pro banku poskytnou. Očekávám vyšší tlak bank na prodej doplňkových služeb k hypotéce, například pojištění úvěru, aktivní účet nebo pojištění nemovitosti, kterými budou banky podmiňovat nejnižší úrokové sazby a zvyšovat tak zisk z obchodu, „přiblížila Šavlová.

Dostat se k úvěrům může být obtížnější

Koronakríza totiž zasáhla i příjmy některých domácností. Ve srovnání s minulými lety tak budou banky pravděpodobně obezřetnější a některé skupiny klientů se mohou k úvěrům dostat těžší.

„Banky se budou snažit hledat rovnováhu mezi poskytováním úvěrů a zároveň schopností klientů plnit své závazky. V praxi to bude i znamenat, že klienti během koronakrízy nezískají takovou výšku hypotéky, kterou by si představovali. Závisí to samozřejmě od segmentu ve kterém klient pracuje a od zdrojů příjmů, „říká Švidroň.

Podle jeho slov lidé pracující v nejvíce postižených segmentech krizí nemusí úvěr získat vůbec. „Omezení se dotknou i klienty s příjmem ze zahraničí, kdy banky nebudou akceptovat jejich příjem v plné výši, ale například jen ve výši 50 procent z prokázaného příjmu,“ doplnil Švidroň.

Méně bonitní klienti tak na úrok z reklamy nemusí mít nárok. „Je běžné, že někteří klienti, zejména ti, kteří mají z pohledu banky ohrožen nebo méně stabilní příjem, případně horší bonitu, iv současnosti získají úrok kolem dvou procent,“ dodala Šavlová.

- Advertisment -spot_img

Mohlo by se vám líbit