DomůLifestyleBarefoot running: Běhání naboso je pro tělo přirozenější, posílíte ním srdečně-cévní systém...

Barefoot running: Běhání naboso je pro tělo přirozenější, posílíte ním srdečně-cévní systém i imunitu

Při bosé chůzi se cítíme uvolněně, nesvázaný, tělo se pohybuje fyziologicky, nehrozí zranění pohybového aparátu, protože bosá chůze umožňuje jen vhodné postavení kloubů celého těla tak, jak je to přirozené.

O chůzi naboso lze posloucháte čím dál tím častěji a bosí běžci nejsou výjimkou ani na maratonech. Běží uvolněně, jako by byly se zemí svázáni. Když je pozorujete a pohledem zároveň zavadíte o své běžecké tenisky, jistě vám napadne, zda jejich kamínky, kořeny, zkrátka všechny ty terénní nerovnosti, nebolí na chodidlech. Dokáží vůbec běžet rychle? Nejsou často zranění? Nebolí jejich nohy? Jak vám ale kdejaký barefoot chodec i běžec potvrdí, výrazně mnohem méně než člověka v obuvi.

Bez bot běháme přirozenější
Při bosé chůzi se cítíme uvolněně, nesvázaný, tělo se pohybuje fyziologicky, nehrozí zranění pohybového aparátu, protože bosá chůze umožňuje jen vhodné postavení kloubů celého těla tak, jak je to přirozené.

Oproti tomu klasický běh ve vyložených teniskách je méně přirozený pro celé tělo a hrozí více přímých nebo nepřímých zdravotních potíží.

Při běhu v botách má člověk tendenci dopadat při došlápnutí více na patu s nataženým kolenem a má delší krok. To vše má za následek, že ho sice nebolí pata, ale silné otřesy se přenášejí na další klouby dolních končetin (kolena, kyčle), které pak ve středně-dlouhodobém horizontu mohou začít pobolívat a lidé si pak řeknou, že běh není ideální pro nich, nebo se budou různé vázat, aby vše zpevnily, ale pokud nezmění techniku ​​běhu, tak se časem s velkou pravděpodobností dopracují k nějakým problémům s koleny a kyčlemi.

Nicméně zde nejsou jen fyziologické výhody bosé chůze. Tím, že se dotýkáte nohou země, se aktivuje imunitní systém. Navíc si můžete více užít přírodu. Jen si vzpomeňte na bosé pobíhání v trávě, po kamíncích v potoce nebo chůzi v teplém plážovém písku. I jen pár minut naboso, kdy namasírujete reflexní body na chodidlech, vás nabije.

Začněte zvykat nohy
Bosá noha je miliony let prověřena plnohodnotná část těla, která nás unese, má na to veškerý potřebný a funkční aparát (šlachy, svaly, kosti, klouby, tvary, pevnost, kůže apod.) A evolučně se vyvinula tak, že nepotřebuje žádnou pomoc , podporu zvenčí. Jenže my jsme si zvykli nohu zahalit do různých druhů bot, a jakmile se rozhodneme pro bosou chůzi, vše nás píchá, škrábe, bolí a vnímáme spíše nepříjemné pocity. Jak by také ne, vždyť na chodidlech máme extrémně mnoho nervových receptorů, chodidlo se tak stává citlivé na dotek a teplotu a právě obutím se do boty, která zcitlivuje chodidlo, se mění způsob chůze a běhu.

Znamená to tedy, že máte bezpodmínečně vyhodit všechny boty? Tak, jak jste s trénováním běhu začínali pomalu a museli zvýšit intenzitu a kilometry, půjdete i na chůzi a běh na boso. Bosá chůze bude prvním krokem a k běhu přejdete, až když si vaše nohy zvyknou. Můžete například začít s tzv. „Päťprsťákmi“ – Fivefingers shoes, což jsou speciální boty a ponožky, které umožňují volnější pohyb celého chodidla a zejména prstů, které když jsou od sebe, lépe fungují, pohyb je stabilnější a více fyziologický. Pokud se rozhodnete je vyzkoušet, vybírejte takové, které jsou velmi ohebné na všechny strany a neomezují přirozený pohyb. Boty by měly být vzdušné, prodyšné a zároveň odolné proti oděrkám při pohybu v terénu.

Jak na bosý běh
Doporučuji tyto zásady, kterými se na cestě k bosé běhu můžete řídit:

Chůze je určitě první krok, pokud plánujeme začít i běhat naboso. Výhoda postupného přechodu z bosé chůze na bosý běh spočívá hlavně v tom, že z klasické procházky se časem stává aerobní cvičení, kdy se tepová frekvence dostává i při pomalém běhu na úroveň kolem 40-60% maximální tepové frekvence (MTF), kdy již začínáme také posilovat celý srdečně-cévní systém, což je skvělá prevence možných zdravotních potíží ve středním a vyšším věku.
S bosým během třeba začínat velmi postupně, nejdříve po několika měsících bosé chůze (a prováděním hlubokého dřepu) a nejdříve jen pár minut denně v pomalém tempu, teprve postupně prodlužovat podle subjektivních pocitů délku běhu a případně i těžší terény – ploché chodidla se postupně začnou bosé pohybu přizpůsobovat, nejsou tak citlivé a dá se běhat iv těžších terénech.
Jako pomocný cvik je vhodné denně strávit nějaký čas v zmíněném hlubokém dřepu s koleny od sebe as narovnanými zády, protože tato poloha kloubů, svalů a šlach dolních končetin (kyčel, koleno, kotník, chodidlo) tělo připravuje na bosý běh (vše zpevňuje, posiluje , protahuje a připravuje).
Ideální je začít v létě, zvláště pokud člověk není už nějaký čas trénován otužilec a postupně s bosým pohybem venku pokračovat do podzimu a zimy. T

- Advertisment -spot_img

Mohlo by se vám líbit