DomůRealityIndex realitního zdraví v létě stagnoval, makléři jsou však optimističtější

Index realitního zdraví v létě stagnoval, makléři jsou však optimističtější

V druhé polovině léta se index realitního zdraví zlepšil jen o 3 desetiny a dosáhl hodnoty 2,63. Podle průzkumu nezávislé Agentury pro marketingový výzkum trhu, reklamy a médií AKO® se však v září nadále bude zlepšovat.

Index realitního zdraví IRZ na stupnici 1 – 5, kde je 1 nejlepší a 5 nejhorší, se na Slovensku v posledních čtyřech letech pohyboval kolem 2,5. V srpnu tohoto roku byl na hodnotě 2,63, což je oproti červenci zlepšením, i když původní očekávání byla o něco lépe, tedy 2,6. IRZ představuje náladu na realitním trhu podle pravidelně shromažďovaných údajů z realitních kanceláří v měsíčních intervalech a jejich prognóz. V Bratislavském kraji dosáhl hodnoty 2,69, pro zbytek SR výbornou známku 2,48. Na září předpovídají podle údajů analytici JAK další zlepšení na 2,53.

Měsíc srpen na realitním trhu hodnotili pozitivně téměř 56% dotázaných realitních kanceláří, což je oproti červenci o 5% více. Neutrální ho vnímalo 22,8%, špatně, nebo spíše špatně se dařilo 21% respondentů. Ve vyhlídkách na září jsou RK opatrněji, zlepšení očekává 55% dotázaných, ale negativní vývoj očekává jen 17,7%. Největší podíl na realizovaných transakcích má hned po stabilním Bratislavském kraji (58,5%) Ústecký (12,6%) a Ústecký kraj (12%).

Výzkum byl vypracován podle mezinárodních standardů kvality ESOMAR a standardů České Asociace Výzkumných Agentur (SAVA), jejíž je výzkumná agentura JAK, s. r. o. zakládajícím členem. Výzkumná agentura JAK působí na trhu 29 let.

- Advertisment -spot_img

Mohlo by se vám líbit