DomůZahradaTuto vznešenou trvalku se vyplatí mít v zahradě! Přiláká motýly a kvete...

Tuto vznešenou trvalku se vyplatí mít v zahradě! Přiláká motýly a kvete až do mrazů

Něžné fialové květy sporýše argentinského s oblibou vyhledávají včely, čmeláci i motýli pro vysoký obsah nektaru. V záhonech tato rostlina upoutává svou elegancí, výškou i barvou.

Uplatnění v záhonech

Dorůstá téměř do výšky dospělého člověka, a tak v zahradě jeho květy vyčnívají nad všechny ostatní. Na to, jaký je vysoký, má výrazně tenké, ale až překvapivě pevné, drsné, řídce olistěné rozvětvené stonky, které připomínají dráty. Právě tento jeho nezaměnitelný vzhled se dá dobře využít při tvorbě květinových záhonů. Lépe vynikne ve větších skupinkách.

Díky tomu, že přes štíhlé, téměř holé výhonky dobře vidět, nemusíte ho nevyhnutelně vysazovat do zadních partií. Mezi ostatní rostliny se proplete aniž by jim překážel nebo jejich zastínil. Uplatní se stejně dobře mezi letničkami a trvalkami, jako i na okrajích záhonů či vedle chodnících. Pro jeho jedinečnou a jedinou fialovou barvu lze výborně kombinovat s květinami jiných odstínů. Bez problémů se mu daří iv nádobách, kde mezi ostatními rostlinami bude hrát hlavní roli.

Jak vyplývá z jeho názvu, pochází z Argentiny, ale roste i v Brazílii. V domovině je to trvalka, u nás se spíše pěstuje jako letnička nebo krátkověké trvalka. Snáší totiž mrazy jen do mínus 17 ° C, takže často vymrznout. Před zimou se proto doporučuje zakrýt záhon vrstvou nastýlky nebo chvojím. Rozmnožuje se samovýsevem, ale není agresivní.

Rostlina má čtyřhranné stonky, které jsou ve spodní části porostlé šedými plstnatými listy. Na koncích stonků se od července až do příchodu mrazů objevují fialové trubkovité květy uspořádané do kulovitých soukvětí s průměrem až sedm centimetrů. Jako první se otevírají kvítky uprostřed květenství. Na rostlině vydrží velmi dlouho a dlouho vydrží i ve váze. Hodí se také na sušení.

Železník kombinujte s trvalkami v jiných odstínech fialové.

- Advertisment -spot_img

Mohlo by se vám líbit