DomůZahradaNejlepší tipy na krásné chryzantémy! Takto je s úspěchem dopěstujete i vy

Nejlepší tipy na krásné chryzantémy! Takto je s úspěchem dopěstujete i vy

K dušičky jednoznačně patří chryzantémy. Drobnokvěté i velkokvěté. Dotáhnout jejich pěstování do rozkvetlé konce je však velmi náročné a dnes se jim věnuje už jen málokdo, například rodina Szabóová z jmelí.

O krátký příběh šikovných pěstitelů se s námi podělila Linda, která se také aktivně účastní všech pracích ve foliovníku …

Nápad vznikl spontánně

Pěstování chryzantém byl zpočátku jen pokus, který vznikl jako spontánní nápad, když nepříliš rozvětvená rodina Szabóová z jmelí v okrese Komárno dostala do daru od známých chryzantémy. Květy se jim tak zalíbily, že se rozhodli vyzkoušet je pěstovat.

Každý člověk ve svém životě má jisté zájmy, u nás tím zájmem je pěstování chryzantém.
říká Linda
A začal se kolotoč …

Vypěstovat chryzantémy není snadná záležitost, právě naopak, je to velmi pracné. Vše začíná koupí sazenic, které je následně třeba vysadit. A že se všichni přitom zapotí, je více než jisté. Výsadba totiž probíhá v červenci na předem připravené záhony ve fóliovníku.

Pěstujeme barevné a bílé (krémové) chryzantémy, ale největší poptávka je každý rok po bílých (krémových).
pokračuje ve vyprávění Linda
Pěstování chryzantém na řez je časově náročné a velmi pracné. zdroj: čtenářka Linda Szabóová
Pěstování chryzantém na řez je časově náročné a velmi pracné.
Nad osázená Hriadky následně napnou síť s oky o rozměrech 15×15 cm, kterou regulují výšku porostu. Chryzantémy je třeba pravidelně přihnojovat a samozřejmě postřikovat, neboť podobně jako jiné ratlinné kultury, i tato trpí houbovými chorobami a samozřejmě mšicemi.

Kromě poškození mšicemi je možné na švestkách pozorovat i projev poškození roztoči, proto je vhodné použít některý přípravek ze skupiny akaricidní.

Vypěstovat velkokvěté chryzantémy na řez je, jak říká Linda mnohem náročnější, pracnější oproti hrnkových. Vyžadují hodně času a pravidelnost.

Na týdenní bázi je třeba každou jednu stonek prohlédnout a odstranit boční výhonky vyštipnutím, aby stonek zůstala pevná a pupeny dobře vyvinuté pro dosažení krásných květin.
dodává Linda
Práce kolem květů naplno zaměstnává celou rodinu. Když květiny rozkvetou, poslouží na účel, pro který byly pěstovány, na prodej. Menší květiny rodina zužitkuje na výrobu ikebana, větší putují na prodej. No situaci komplikuje současný stav, který na Slovensku, ale i na celém světě převládá. Jak sami pěstitelé říkají, není to snadná práce. A v tomto roce tvrdá námaha celé rodiny závisí na poptávce zbývající rodiny, blízkých, přátel a kolegů z práce, kteří jim pomohou zachránit značnou část úrody těchto nádherných květů. Protože chryzantémy se v našich podmínkách výsostně spojují se vzpomínkou na našich nejbližších, kteří již nemohou být mezi námi.

Chryzantémy jsou květiny i pro radost
V aktuálních dnech jsou tyto květiny spojovány se vzpomínkou na našich zesnulých příbuzných. Všelijaké aranžmá a kytice jim houfně pokládáme na hroby v pestrých barvách. Ne vždy však tyto plné květy znamenají vzpomínku. Chryzantéma jako rostlina měsíce listopadu má ve světě hned několik významů. V Asii ji pokládají za rostlinu života a znovuzrození, což je úplný protiklad našemu pojetí. Dokonce ji zde považují za květ vhodný na gratulaci k narozeninám. Obecně v Evropě chryzantémy slouží na projev sympatie. V Americe znamenají úctu a čest. Jejich barva na význam tohoto květu také podstatný vliv. Tak například, červené jsou symbolem lásky. Žluté znamenají zanedbanou lásku či nebodaj smutek. Bílé chryzantémy symbolizují loajalitu a oddanou lásku. Obecně se jim však přidává štěstí, lásku, dlouhověkost a radost.
V galerii najdete obrázky i od dalších úspěšných Zahrádkáře.

Tipy, díky kterým budete mít úspěch:

  • Chryzantémy jsou náročné na intenzitu světla. V měsících s nepříznivými světelnými podmínkami mohou nastat obtíže jako je pomalý růst či zpožděné zakládání úborů. Většinou však tento problém mají pěstitelé, kteří se věnují řízenému pěstování chryzantém na určitý termín.
  • Aby chryzantémy založili květní pupeny potřebují krátký den (13 až 14 hodin denního světla), pokud je den delší, rostou vegetativně. Proto je nutné je zatemňovat. V minulosti to zahradnice dělali s pomocí starých koberců, které ukládaly na konstrukci zhotovenou nad porostem chryzantém.
  • Velký vliv na kvalitu a velikost květů má i samotný termín výsadby, který je třeba přizpůsobit pěstované odrůdě.
  • Chcete-li vypěstovat květiny na řez, musíte během sezóny vyštipovat tvořící se boční puky v okolí hlavního květu i na stonku. Takto docílíte tvorbu jednoho silného květu.
  • Pevnost stonky podporuje pravidelné a vyvážené prihnovanie, a ochrana před houbovými chorobami a škůdci.
  • Na růst má vliv i teplota, přičemž platí, že čím je nižší, tím je vegetativní růst pomalejší. Na vývoj květů má teplota také vliv. Záleží to však i na odrůdě, ale obecně se interval pohybuje od 16 do 25 stupňů.
- Advertisment -spot_img

Mohlo by se vám líbit